November 15, 2009

Rein Raud 3

Kultuuri areng
Loengus käsitletakse arengu kontseptsiooni kultuuris ja kultuurimorfoloogilisi teooriaid ning arutletakse modernsuse mõiste üle.

Muutumine ajas = muutumine paremaks?


19 saj teoreetiline paradigma (progressi narratiiv) – 1) Hegel: idee järjest täiuslikum avaldumine ajaloo tegelikkuses; 2) Marx: tootmise arengust tulenevad järjest kõrgemad ühiskondliku korra ja kultuuri vormid; 3) Darwin: bioloogilised liigid on tekkinud järkjärgulise arengu tagajärjel; 4) Comte (positivism): meie teadmine tegelikkusest areneb primitiivsest usust teadusliku tunnetuseni.

November 14, 2009

Rein Raud 2

Kultuur ja kultuurid
Loengus arutletakse kultuuride omavaheliste suhete ja kultuurinähtuste leviku teemadel ning tutvustatakse kultuurisõltelisuse ja kultuuriuniversalismi teoreetilisi positsioone. 

Kuidas suhtuvad kultuurid üksteisesse? Kultuuri piirid on hägusad, teisalt on selge, et kultuurid võivad erineda. Kuidas toimub tähenduste, tekstide ja praktikate liikumine üle kultuuri piiride? Kuidas suhtlevad kultuurid omavahel? Kuidas on kultuuride suhtlus muutunud globaliseeruvas maailmas? Kas on võimalik luua teooriat kultuuride kui tervikute arengust ja vastastikusest mõjust?

November 13, 2009

Rein Raud 1

Sissejuhatus üldisesse kultuuriteooriasse 
Kultuuri mõistest

Loeng kaardistab erinevaid viise kultuuri defineerimiseks ning tutvustab ka mõningaid teisi üldise kultuuriteooria põhimõisteid.


Igal teoorial peaksid olema:
  • objekt
  • probleem
  • meetod
  • tulemused
Kultuuri uurimine teoreetiliste meetoditega.Kultuuri ajalugu pole nt osa kultuuri teooriast. Kultuuriteooria väljund ulatub kaugemale kultuurilisest kontekstist, tema eesmärgiks pole aidata meil mõista paremini kultuuri nähtusi või praktikaid.